Fibromiyalji

Çok sık görülen bir hastalıktır. ABD’ de romatologa sevk edilen hastaların %20’si, genel muayeneye gelen hastaların ise %2’sinde fibromiyalji tanısı konulur.
Genellikle 20 ile 60 yaş arası görülür ve kadınlarda 10 kat fazladır.

Klinik özellikleri:
Tüm kaslarda yaygın ağrı vardır. Uyku bozuklukları eşlik eder. Vücutta ağrı noktaları denilen sınırlı alanlarda hassasiyet çok artmıştır. Basmakla şiddetli ağrı olur. Bununla beraber gerilim tipi baş ağrısı, adet bozuklukları ve barsak şikayetleri (ishal veya kabızlık) =İrritbal barsak sendromu, eşlik edebilir. Ciddi bir psikosomatik bozukluk olduğunun dolaylı bulguları olaya eşlik eder. Hastalarda anksiyete ve depresyon bulguları dikkati çeker.

Tetkikler:
Diğer ciddi hastalıklardan ayrılması için kan ( hemogram, sedimantasyon, CPK, RF, ANA , LDH) tahlilleri ve röntgen grafileri çekmek gerekebilir. EMG normal bulunur. EEG de ise birçok hastada ”evre 4 nonrapid eye movement sleep ” bozukluğu vardır.

Tedavi
Tıbbi destek tedavisi yapılır. Fizyoterapist eşliğinde fitness çalışmasında fayda görebilir. Bazı antidepresanlar faydalı olabilir.

1990 Fibromiyalji Kriterleri (ACR)
1. Tüm vücut ağrısı olması
Vücudun sol yanı- sağ yanı- bel üstünde – altında-
ek olarak: zincir kemiği üzerinde (-boyun- göğüs önü- sırt- bel altında) ağrı olabilir
omuz ve kalça üzerinde ağrı olabilir
2. Parmak basmakla 18 hassas noktanın 11 ‘inde ağrı olması
Ense, boyun alt kısmı, trapezius üzerinde, kürek kemiğini iç yanında, 2. kaburganın üzerinde, epikondiller üzerinde, kalça üzerinde, trokanter majusların üzerinde, dizlerde

Bu ağrılı noktalar en az 3 aydır devam ediyor olmalıdır. Diğer hastalıklar ekarte edilmelidir.

References:
1. Wolfe F, Smythe HA, Yunus MB, Bennett RM, Bombardier C, Goldenberg DL, Tugwell P, Campbell SM, Abeles M, Clark P, et al. The American College of Rheumatology 1990 Criteria for the Classification of Fibromyalgia. Report of the Multicenter Criteria Committee. Arthritis Rheum. 1990 Feb;33(2):160-72. [Medline]

Yrd.Doç.Dr Yavuz FURUNCUOĞLU